PHP Nedir?

PHP web uygulamalrı için üretilen web sayfalarının hızlı bir şekilde yazılması içindir. Rasmus Lerdorf tarafından ilk başlarda kendi kişisel web sayfalarını yazmak için geliştirilmesi nedeniyle P'ersonel H'ome P'ages adının kısaltılması olarak karşımıza çıkan PHP, daha sonra P'HP H'ypertext P'reprocessor adıyla resimleştirilmiştir. PHP, HTML kodları içine gömülü bir script dilidir.

PHP kendi yorumlayıcısı ile birlikte kullanılır. Bu yorumlayıcının yaptığı aslında HTML kodları arasına yerleştirilmiş PHP kodlarını ayrıştırıp işleyerek sonuçta saf HTML formatında bir çıktı üretmek ve web sunucuya iletmektir. Böylece istemcilerde herhangi bir internet tarayıcısı sayesinde HTML formatında sayfa görüntülenir.

Bu işlemler sırasıyla şu şekilde gerçekleşir;

Web Server(Web Sunucu) dosya uzantısından bu isteği yapan dosyanın bir PHP dosyası olduğunu algılar ve PHP yorumlayıcısına yollar. PHP yorumlayıcısı ilgili dosya içindeki scriptleri çalıştırarak geriye döndürdüğü sonucu web  sunucuya tekrar gönderir. Web sunucuya ulaştırılan sonuç işlemci tarafına HTML dosya olarak yollanır.

PHP, sunucu taraflı(server side) bir programlama dili olduğu için istemci tarafından PHP kodları görüntülenemez, sadece PHP kodlarının dönüştürüldüğü HTML kodları görüntülenir.


Tarih: 27.06.2014 | Okunma Sayısı: 1868
Etiketler: toplist

Kategoriler
İstatistikler
E-Bülten
paket kontör parça kontör toptan kontör toptan kontör siteni ekle firme ekle kontör kontör yükle kontör yükle tl yükle fatura tahsilat merkezi fatura tahsilatı fatura ödeme merkezi fatura ödeme sistemi fatura tahsilat sistemi fatura ödeme noktası fatura tahsilat noktası online fatura tahsilatı sıra bulucu gazete oku web tasarım lira yükle malatyaspor yenimalatyaspor online tl yükle kredi kartı ile fatura ödeme fatura ödeme fatura ödeme kuruluşu online kontör yükle parça kontör bayiliği